Gaz Motoru

SDEC doğal gaz serisi motor, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tarafından yakıtlı, orta ve ağır motorudur. Bu yüksek performans, düşük emisyon ve düşük gürültü yukarıda bahsedilen araçlar tarafından gerekli toplantı, otobüs, şehirlerarası otobüs ve bölgesel taşıma araçları destekleyen güç için kullanılır.

Bir ikili oksidasyon katalitik konvertör, emisyon Euro IV Standart karşılayan sağlamak için kullanılır.

SAE J1587 İletişim Protokolü arıza teşhis ve araç kalibrasyon daha uygun hale getirmek için kullanılır.
Dönen motor hız ve çıkış gücü otomatik olarak düzenlenir. Rölanti devri durumunda, motor çıkış gücü, kolay klima aksesuar sürücü büyüktür.

Bir ithal gaz cihazı (ileri teknoloji ve güvenilir çalışma ile seri üretim), yeterli yakıt ve hava karıştırma gibi, her silindir istikrarlı ve düzgün bir yanma sağlayan gaz kelebeği, önce tek noktalı enjeksiyon gerçekleştirmek için kullanılır.

Yüksek-enerjili ateşleme modülü, akü voltaj değişiklikleri için güçlü bir uyum vardır. Tam yanma verimliliği artırmak için ateşleme enerjisini kullanmak için doğrudan ateşleme yöntemi uygulanır.

Elektriksel olarak kontrol ünitesi tarafından toplanan Motor operasyonel parametreleri, emme manifoldu ve doğal gaz, atmosferik durum, dönüş hızı, su sıcaklığı, vb basınç ve sıcaklık doğru doğal gaz enjeksiyon hacmi kontrolü ve hava-yakıt oranına yakın bir döngü içinde düzeltilir geniş yelpazede oksijen sensörü ile ölçülen değerlerin dayanmaktadır.

Temel yedek parça sağlayan seri üretilen dizel motorlar için uygun bakım için çok yönlüdür.

Giriş basıncı, basınçlandırma egzoz valfi tarafından kapalı devre kontrol edilir.Giriş hava süreç içinde soğutulur ve yanma sıcaklığı ve emisyon indirilir.

Shanghai Diesel Engine